A mikrobák mindennapi életünkben és még a szervezetünkben is nagy mennyiségben megtalálhatóak. A mai napig ezernél is több baktérium genomi szekvenciája (az örökítőanyag pontos összetétele) vált ismertté, ám az egyetlen organizmuson végzett kutatásoknak korlátai vannak. Azonban az újgenerációs szekvenálási technológiák, melyekkel már képesek vagyunk közösségeket vizsgálni, nagyban megkönnyítik a mikróbák vizsgálatát.
Az újgenerációs szekvenálási technológiák nyomán új tudományág is született: a metagenomika – a közvetlenül a környezetből származó genomi szekvenciák (azaz a metagenom) vizsgálata.
A metagenomikai vizsgálatok lehetővé teszik egy adott környezetben (pl. kórház, reptér) jelenlévő számos faj egyidejű elemzését. A véletlen shotgun-szekvenálás a marker szekvenáláshoz képest több információt képes nyújtani a közösség diverzitásával, taxonómiai összetételével kapcsolatban. Így ezen módszerrel képesek vagyunk vírusok (pl. SARS-Cov2) azonosítására, illetve új fajok detektálására is.
A kórházi környezet higiéniai állapotának folyamatos ellenőrzése jelenleg is komoly feladat az intézmények számára, és az egyes kritikus kórokozók (pl. multirezisztens patogén baktériumok vagy rotavirus) megjelenése azonnali beavatkozást igényel. Ezen kórokozók kórházban történő elterjedése nagy kockázat és plusz költség az intézmények számára, amit a minél korábbi detektálás jelentősen csökkenthet. Ezen kívül az elmúlt, járványos időszak rávilágított, hogy nem csak a kórházi környezetben fontos, bizonyos kórokozók (pl. SARS-Cov2) korai detektálása, így repterek és tömegközlekedési eszközök vizsgálata is indokolt.
A B+N Referencia Zrt. számos hazai kórház, vonat, távolsági busz és a Liszt Ferenc reptér takarítását végzi. A cég által fejlesztett metagenomiakai elemző és jelző rendszer, a HYGIENIA+ alkalmazása ezen területeken lehetőséget nyújt a kritikus kórokozók gyors detektálására, egy esetleges járvány megelőzésére egy kórházi osztályon belül, de akár regionális vagy országos szinten is.
A mintavétel történhet felületekről, szennyvízből vagy levegőből. A külön gyűjtött törlőkendőkből és mopokból vett mintákból az adott terület mikrobiológiai közössége folyamatosan monitorozható, és a változások azonnal felismerhetők.
A cég kelet-középeurópai terjeszkedésével egy előrejelző hálózat építhető fel Magyarország mellett Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia, Bulgária és Szlovénia bevonásával. Megfelelő mintavevő, logisztikai és adatelemző rendszer kialakítása esetén a minták feldolgozása 24-48 órán belül megtörténhet.